Určitě si vzpomínáte na pohádkové rčení „Bylo, nebylo, za sedmero horami…“. Tak já si tento citát trochu pozměním. „Bude, nebude za dva, tři roky…“ jednou v mém oblíbeném simulátoru k vidění to, co bych si moc přál? Pojďme to společně rozebrat. Současný projekt Normandie je v plném proudu. Doufám. Zatím ještě neukázali ani zlomek mapy, ale to se dalo čekat. Nejprve stroje až potom to ostatní. Jen doufám, že mapa Normandie dopadne o poznání lépe než mapa Bodenplatte. Rád uvítám Vaše komentáře a poznámky na konci příspěvku.
IL-2 Sturmovik: Battle of Finland
Tohle je top přání z jednoho prostého důvodu. Finské prostředí mě nadchlo už ve stařičkém IL-2 Sturmovik Forgotten Battles. Nekonečné lesy, nespočet jezer a moje katastrofální orientace. Co víc si přát, že. Na IL-2 Battle of Finland se kdysi dávno pracovalo. Už v té době jsem si říkal super. Další mapa od komunity a pravděpodobně zdarma. Jenže nastal zlom. O celém projektu se přestalo z ničeho nic komunikovat. Proč? Něco se přeci jen děje, jak lze vyčíst mezi řádky na diskuzním fóru. Mapa žije, ale už je dle mého názoru pod vedením oficiálního teamu GBS, který vše koordinuje a kontroluje. Poslední odpověď byla od LLv44_Kanttori, což byl (je) pravděpodobně vedoucí projektu, a to ze dne 21.8.2020: I’m sorry but: 🤐 To zní přece nadějně. Souhlasíte? Nicméně si můžeme připomenout základní fakta. Mapa by měla disponovat rozměrem 380 x 340 kilometrů. Bude pokrývat většinu území finských leteckých základen od léta 1941 až do podzimu 1944. Nejdůležitější města v této oblasti jsou Viipuri a Kotka. A samozřejmě nemůže chybět Leningrad. Modré body na mapě jsou finské letecké základny, ruské základny mají červenou barvu a nakonec německé základny jsou v barvě zelené. Jak je ještě možné vidět na obrázku oblast Kotka-Lavansaari je zvýrazněna. Měla to být (bude) první testovací „dogfight“ mapa. Jde o velikost 80 km x 80 km. Převážnou část pokrývá moře. Další nutnou součástí tohoto projektu jsou letadla. A tady je co dodělávat. Jen namátkou Morane-Saulnier, Brewster Buffalo, Fokker, Curtiss Hawk, Bristol Blenheim, Dornier Do 17 a další. I zde už ale máme kam šáhnout. Blíží se nám Hurri, mezků už máme taky dost a dokonce i nějaká ta ruská mašina se najde. Jako základ by to mohlo stačit. Jenže i to není vše. Pozemní technika a především města, vesnice, památky a mnoho dalších doplňků. Nesmíme zapomenout ani „Suomen kieli“ 🙂
IL-2 Sturmovik: Murmansk Area
Zmrzlá půda, zamrzlé řeky, sněhem pokrytá oblast. Zimu rád nemám, ale tohle území má své zvláštní kouzlo. Poprvé na mě zapůsobilo v IL-2 Sturmovik 1946. Do té doby jsem o Murmansku neměl ani potuchy. A znovu jsem si tuto oblast oživil ve chvíli, kdy se na seznamu budoucích Collector Planes objevil Hurricane. Jedno z typických letadel pro toho území. A nakonec jsem jednoho krásného dne objevil tento příspěvek: Мурманск – работа над картой. Vypadalo to nadějně. Dokonce zde bylo několik screenshotů, které jsem si prohlížel stále dokola. Příspěvek byl vydán v červnu 2015. Celé to měl mít na starosti člověk s nickem Mark_Krass s malým okruhem zapálených lidí. Rozměr mapy byl stanoven na 217 x 217 km (původní 400 x 400 km bylo pro velikost a složitost zamítnuta). Další specifikace mapy: přibližně 7 velkých měst, 100 malých vesniček a osad, 13 železničních stanic a 27 přístavů. Počet leteckých základem se měl pohybovat v tomto rozložení. Pro modrou stranu 8 a pro červenou 14. Jenže v dubna 2016 přichází smutná zpráva, kterou zveřejnil DogEater. „Ahoj! Bohužel v současné době vypadá projekt Murmansk jako pozastavený na několik měsíců“. Takže zase nic 🙁 . Nebo se přeci jen dočkáme, a team z IL-2 GBS vezme tuto nedokončenou mapu na milost a potěší nejedno srdce leteckého nadšence?
IL-2 Sturmovik: Kurland Area
Moje top číslo tři. Nikde jsem nenašel ani náznak, že by se mohla mapa oblasti Kurland v IL-2 Sturmovik Great Battles Series objevit. Přesto mě tento kus území nějakým způsobem evokuje. A jako předešlé mapy, i tato mě oslovila ve stařičkém IL-2 Sturmovik 1946. Měla to na svědomí dynamická kampaň z datadisku „Ostfront“. Jak už jsem psal výše, některá letadla tady jsou. Messerschmitt, Focke Wulf, Yak, Spitfire. Nemám tušení, jak dlouho trvá vytvoření takové mapy, ale dle toho co člověk (já 🙂 ) sleduji, tak je to třeba dvouletá záležitost. Jediné co zůstává je naděje že jednou Kurland (ne)bude.
Já bych toho samozřejmě chtěl víc a víc 😀 . Líbilo by se mi Maďarsko, Itálie, Afrika, nepohrdnul bych ani Bitvou o Anglii nebo Bitvou o Francii. Snad se jednou dočkáme kromě Collector Vehicles i Collector Map. Za kvalitní mapu bych dal i 70 dolačů. Co vy?
Pingback: Exkluzivní rozhovor na Stormbirds blogu – mapa Karelia – Alan Grey Page